Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.
Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Prečo si mesiac knihy pripomíname práve v marci?
Marec - mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu Hačavského (10. 3. 1796 - 16. 3. 1880). Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Medzi slovenských vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské a české knihy. Zaslúžil sa tým o rozvíjanie slovenského národného povedomia a života v období národného obrodenia. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry a podporu vzdelávania - plnia knižnice. Hoci sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok, v marci zvlášť aktivizujú svoju činnosť.
Pri tejto príležitosti som sa spýtala mojich žiakov v 6.A, víťazov prvého ročníka knižničnej súťaže „Najlepšia trieda čitateľov“, či nezaspali na vavrínoch a pokračujú v úspešnom čítaní kníh. Zaujímalo ma, čo deti v ich veku radi čítajú, aké sú ich obľúbené tituly a autori. Prečítajte si ich názory a pozrite obrázky knižiek, ktoré prečítali, možno vás niektorá kniha zaujme:
„Píšem o knihách, ktoré som čítala.... Na začiatku septembra som dočítala knihu Magnus Chase a bohovia Asgardu deväť príbehov z deviatich svetov od Ricka Riordana, a potom som dlhšie nič nečítala, ale na Vianoce som dostala niekoľko kníh, konkrétne 5. Kráľovná v tieňoch od Sarah J. Maas, Severská Mytológia od Neila Gaimana, Polnočná Dáma od Cassandri Clare, Babka Gaunerka a Diabolská zubárka Davida Walliamsa. Už mám dvakrát prečítanú Severskú mytológiu a začala som čítať aj Kráľovnú v tieňoch, ale to moc nebavilo, lebo je to pre čitateľov od 15 rokov a niektorým veciam tam veľmi nerozumiem... Prečítala som aj Babku gaunerku a začínam čítať Diabolskú zubárku, ale príde mi veľmi zvláštny štýl písania, pretože ako som dočítala Babku gaunerku, tak tá babka na konci umrela a nevydržala som a pozerala som sa na poslednú vetu aj v Diabolskej zubárke a tiež je tak napísaná ako keby hlavnému hrdinovi zomrel otec. Teda mi príde, že ten spisovateľ je veľmi depresívny. Knihy sa mi aj tak veľmi páčili, teda zatiaľ len Babka gaunerka. Teraz budem mať narodeniny a priala som si ďalšiu knihu Hotel Valhalla sprievodca deviatimi svetmi od Ricka Riordana. Znova ten spisovateľ, pretože sa mi jeho diela veľmi páčia, mám od neho kúpenú sadu, ságu alebo trilógiu (neviem ako sa to presne hovorí) a to sú tri knihy, ktoré majú každá cez 300 strán a štvrtá cez 100. Hotel Valhalla je považovaný za posledný diel série Magnusa Chasea, takže sa na to veľmi teším. Rickov štýl písania mi príde taký zábavný, pretože sa na veci nepozerá tak vážne. A určite by som doporučila Magnusa Chasea a je jedno akú časť. Samozrejme aj nejakú knižku od Davida Walliamsa, pretože jeho diela sa mi páčia tiež, teda zatiaľ som čítala len jedno. Ešte by som od neho chcela aj Tatko za mrežami a Dedkov veľký úlet. Dovidenia a pekný deň.“
Lea Zelníková
„Ja som prečítala iba 1 knižku, volá sa Na vine sú hviezdy. Ja moc knihy nečítam pretože ma to osobne moc nebaví ale táto kniha bola dobrá. Napísal ju John Green.“
Vanesa Marcinátová
Pokiaľ by ste si ich chceli prečítať, môžete si ich objednať alebo využiť službu, ktorú pracovníci Verejnej knižnice Milana Rešetku v Trenčíne sprístupnili pre všetkých čitateľov formou elektronickej výpožičky. Alebo jednoducho počkajte, kým otvoria knižnicu. Určite to už nebude dlho trvať.
Príjemné čítanie vám praje Mgr. Ivana Mayerová, triedna učiteľka 6.A.