Severská pohybová aktivita, známa pod pojmom Nordic walking, je chôdza so špecifickou technikou za využitia chodeckých palíc. Jedná sa o športovú ozdravnú aktivitu, ktorá je doporučená v každom veku. Aké sú jej výhody a význam pre ľudský organizmus?
Prvá zmienka o severskej chôdzi vznikla vo Fínsku v roku 1988 zásluhou Tuoma Jantunema, ktorý usporiadal snežný bežkársky závod. Pred závodom sa sneh roztopil a tak organizátor navrhol súťaž v behu s palicami, no bez bežiek.
V súčasnosti je severská chôdza medzinárodne využívanou pohybovou ozdravnou aktivitou.
Je vhodná pre ľudí v rôznom veku, od detí až po seniorov.
Hlavným znakom tejto špecifickej chôdze je využitie špeciálnych chodeckých palíc a zapojenie hornej časti tela.
Nordic Walking je dynamický energetický typ chôdze, pri ktorej sa znižuje kĺbová záťaž a vyrovnávajú sa svalovo-pohybové dysbalancie.
Aktivita je vykonávaná v exteriéri na čerstvom vzduchu pričom dochádza k zlepšeniu okysličenia organizmu, podpore duševnej pohody a psychického zdravia jedinca.
Chôdza po dvoch končatinách je základným lokomočným pohybom ľudí, pri ktorom sa zapojuje väčšina svalového aparátu.
Podľa štúdii sa pri chôdzi s palicami zapojuje až 90 % svalstva celého tela. Zvyšuje sa spotreba energie (kcal), zlepšuje sa energetický metabolizmus, dochádza k podpore krvného a lymfatického obehu a tepovej frekvencie srdca.
Severská chôdza vychádza z poznania, že pri zapojení horných končatín pri chôdzi sa znižuje nárok a záťaž na kĺby dolných končatín. Najmä nárok na kolenné a bedrové kĺby. Dochádza k aktivácii bráničného dýchania a zapojenia hlbokých stabilizačných svalov tela.
Účinky Nordic Walking:
- Aktivácia svalstva celého tela
- Zníženie záťaže kĺbov dolných končatín
- Stimulácia kardiovaskulárneho systému
- Zvýšenie tepovej srdečnej frekvencie
- Podpora energetického metabolizmu
- Podpora redukcie hmotnosti
- Odstránenie svalových dysbalancií v krčno-hrudnej oblasti
- Zlepšenie dychového vzoru
- Priaznivý vplyv na psychické zdravie
- Rozvoj sociálneho aspektu
Spoločne s rytmickým bráničným dýchaním dochádza k posilneniu hlbokého stabilizačného systému chrbtice.
V rámci podpory zdravého životného štýlu a aktívneho trávenia voľného času sa na našej škole uskutočnila akcia venovaná Nordic Walkingu, na ktorej sa zúčastnili žiaci 4. a 5. ročníka. Táto aktivita bola nielen zábavným zážitkom, ale priniesla aj množstvo zdravotných benefitov pre našich žiakov, zlepšenie fyzickej kondície, podpora správneho držania tela, zvýšenie vytrvalosti, spolupráca a tímový duch, pobyt na čerstvom vzduchu a motivácia k pravidelnému pohybu. Veríme, že tento zážitok pozitívne ovplyvní vzťah žiakov k pohybu a zdravému životnému štýlu. Už teraz sa tešíme na ďalšie podobné akcie, ktoré budú obohacovať náš školský život a prispievať k zdraviu našich detí.
Mgr. Ivana Mayerová