Každoročne, od roku 1970 si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Vedci, hlavne ekológovia v USA, ovplyvnení fotografickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. V súčasnosti Deň Zeme predstavuje najväčšie environmentálne hnutie na svete.
Cieľom dňa je pripomenutie si našej závislosti na zdrojoch, ktoré nám naša Zem poskytuje a preto je potrebné ich chrániť a venovať im náležitú pozornosť. Prostredníctvom sloganu „Investujme do našej planéty“ upriamuje deň Zeme pozornosť na potrebu zmeny opatrení v oblasti klímy a apeluje na zodpovednosť nás všetkých.
Naša planéta je náš jediný domov, ktorý máme a je potrebné, aby sme sa do jej obnovy a ochrany zapojili všetci. Ako jednotlivci máme moc vyjadriť svoj hlas prostredníctvom našich rozhodnutí a našich činov. Po celom svete sa pri príležitosti Svetového dňa Zeme organizujú festivaly, koncerty, pochody za ochranu prírody a rôzne ekologické aktivity, ktorých cieľom je posilniť verejný záujem o problematiku životného prostredia a jeho ochranu. Aj malé zmeny sa však rátajú a často majú efekt na naše ekosystémy a zmenu myslenia nášho okolia.
Existuje veľa možností ako sa zapojiť a investovať tak do našej planéty. Tradičnou aktivitou v tomto jarnom období je organizácia čistenia a zberu odpadkov v našom okolí, do ktorého sa zapájajú mnohé organizácie, inštitúcie a školy. Zbierať odpadky však môžeme aj jednotlivo keď ich uvidíme pri prechádzke v prírode či v okolí. Investovať do našej planéty môžeme aj zmenou našich každodenných návykov. Začnime nakupovať viac lokálne, upravme svoj jedálniček podľa sezóny a podporme pestovanie organických surovín.
Aj my sme sa k tejto celosvetovej iniciatíve pripojili. V triedach sme si spravili nástenky, ktoré nám budú každý deň pripomínať potrebu našu planétu chrániť. Skúsili sme aspoň jeden deň v roku vyprodukovať nulový odpad z našich desiat. Vyseparovali sme odpad vo farebných taškách a deviataci nám ich boli vysypať. Presadili sme si v triedach kvety a zaviazali sme sa starať sa o ne lepšie ako doteraz.Zamysleli sme sa nad tým, prečo hádžeme odpadky okolo košov, na zem a z okien, a po okolí školy. Veď doma to nerobíme!
Spravme si spoločne naše okolie krajším a čistejším!
Žiaci na prvom stupni sa tiež aktívne zapojili do rôznych tém ochrany prírody. Poznatky o triedení odpadu, ochrane rastlín, živočíchov, vody a pôdy si prehĺbili sledovaním videí, rozhovormi i praktickými činnosťami pri presádzaní rastlín. Triedy si vyzdobili peknými plagátmi a nakoniec sa „vyzbrojení“ rukavicami a vrecami vybrali čistiť areál školy, Park Jána Lipského a okolie Rákocziho studničky.
Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do aktivity Pomáhaj a recykluj a priniesli hračky a iné užitočné veci pre pomoc ľuďom v núdzi.
Mgr. Mayerová, Mgr. E. Trúnková